Putovanja su uzbudljiv način da proširite vidike, upoznate druge narode i kulture, ali i da se odmorite i opustite. Međutim, ona mogu da donesu i glavobolje, posebno kad je sezona godišnjih odmora, zbog gužvi i čekanja na graničnim prelazima, kašnjenja aviona i vozova, procedura na aerodromima. Zbog svega toga za osobe koje žive sa MS putovanja znaju da budu vrlo komplikovana i izazovna i zahtevaju dobro planiranje.
Kako MS komplikuje putovanja
Pre puta pokušajte da izbegnete sledeće rizike, koji vam mogu pokvariti raspoloženje i odmor:
- Dehidracija – dr Eliot Frohman, profesor neurologije i direktor Centra za multiplu sklerozu na Univerzitetu Teksas u Ostinu, kaže da je iskustvo u radu sa pacijentima pokazalo da mnogi od njih pre puta namerno izbegavaju da unose tečnost u organizam da bi izbegli odlazak u toalet. Kao posledica toga urin postaje veoma koncentrisan, pa postoji opasnost da dođe do infekcije urinarnog trakta. Takođe, dehidracija može prouzrokovati i zatvor.
- Pristupačnost – kad tražite smeštaj obratite pažnju na prilaz, posebno ako koristite invalidska kolica. Rezervišite sobu ili apartman u prizemlju ili u blizini lifta da biste olakšali kretanje.
- Gubitak lekova – ovo može da vam prouzrokuje stres ukoliko letite avionom, a prtljag vam se izgubi. Zato pokušajte da izbegnete ovaj scenario pakovanjem određene količine lekova i u ručnom prtljagu.
- Grčevi u nogama i rukama – dugotrajno sedenje u jednom položaju može da dovede do pojave grčeva, pa ako putujete automobilom, pravite češće pauze ili birajte bliže destinacije ako letite avionom.
Pre puta napravite plan
Najbolji način da smanjite rizike i probleme prilikom putovanja jeste da prvo napravite plan. Na internetu, raznim forumima, kao i u društvima i udruženjima osoba koje žive sa MS možete naći puno korisnih informacija, koje će vam olakšati put. Postoje i brojne aplikacije sa informacijama o restoranima, hotelima i atrakcijama koje imaju rampe za invalidska kolica.
Pre puta važno je i da razgovarate sa svojim lekarom, koji vam preventivno može dati dodatne potrebne lekove u zavisnosti od mesta u koje idete. Ponekad je zbog bezbednosnih kontrolnih procedura na aerodromima potrebno i da imate izveštaj od lekara, u kom su navedene vaše medicinske potrebe, posebno ako koristite neka od pomagala.
5 saveta za sigurno putovanje
- Poslušajte svoje telo – bez obrzira na to da li putujete preko turističke agencije ili samostalno, imajte u vidu da ne morate obići sve atrakcije u mestu. Slušajte signale koje vam telo šalje i kad osetite umor, usporite i napravite pauzu.
- Unapred razmotrite sve opcije – ako se otežano krećete, uzmite u razmatranje korišćenje nekog pomagala. Ne opterećujte se time da li će neko da vas posmatra zbog toga jer je najvažnije da sebi olakšate i uživate što više na odmoru.
- Lekove nosite sa sobom – kao i novčanik, i lekove nosite sa sobom. Ne dozvolite da se izgube tokom leta i vrlo je važno da ih ne izlažete velikim vrućinama.
- Razlikujte relaps i pseudorelaps – ovo je veoma važno zato što vrućina, stres ili umor, koji su uobičajeni za putovanja mogu da izazovu simptome karakteristične za MS, ali koji najčešče nestanu sledećeg dana.
- Ne čekajte pravi trenutak – ne odlažite putovanja čekajući da deca odrastu, da zaradite više novca ili da odete u penziju. Putujte sada i uživajte u svakom minutu sa dragim ljudima.
Izvor: health.usnews.com i blog.vecernji.hr