Multipla skleroza (MS) mogla bi da se javi kao posledica infekcije Epštajn-Barovim virusom (EBV), koji izaziva infektivnu mononukleozu, poznatu i kao „bolest poljupca“. Do ovog zaključka došli su naučnici sa Harvardskog univerziteta, koji su rezultate svoje nove studije koja govori o povezanosti MS i mononukleoze, objavili u časopisu „Science“.
„Bolest poljupca“ prenosi se pljuvačkom i manifestuje se umorom, groznicom, osipom i jako otečenim žlezdama, a istraživači veruju da bi Epštajn-Barov virus mogao da uspostavi latentnu doživotnu infekciju, koja može da bude jedan od glavnih uzroka razvoja MS.
Da bi utvrdili povezanost EBV-a i MS naučnici su sproveli studiju na 955 mladih odraslih osoba kojima je MS dijagnostikovana dok su aktivno služili vojsku. Analizirajući njihovo zdravstveno stanje tokom više godina pokazalo se da se u poređenju sa uzorcima 10 miliona vojnih pripadnika rizik od nastanka MS povećao 32 puta nakon zaraze EBV-om. Naučnici su istakli da nijedan od ostalih virusa nije povećao rizik od razvoja MS.

Da li se MS može sprečiti zaustavljanjem EBV infekcije?
„Hipotezu po kojoj EBV utiče na razvoj MS naša naučna grupa istražuje već nekoliko godina, kao i ostale kolege naučnici u svetu, ali ovo je prva studija koja pruža uverljive dokaze o uzročno-posledičnoj vezi“, izjavio je dr Alberto Ašerio, jedan od autora studije i profesor epidemiologije i nutricionizma na Harvardu.
On je objasnio da je ovo veliki korak, jer ukazuje na to da se većina slučajeva MS može sprečiti zaustavljanjem EBV infekcije, a ciljana terapija protiv EBV-a mogla bi da rezultira otkrićem leka za MS. Međutim, sprečavanje EBV infekcije moglo bi da bude veoma teško, s obzirom na to da je virusom herpesa, čijoj grupi pripada i Epštajn-Barov virus, zaraženo čak 95 posto odrasle populacije.
„Infekcija EBV-om i razvoj MS događaju se u različito vreme jer se simptomi bolesti ne javljaju u najranijoj fazi. Trenutno nema načina kojim bi se efikasno sprečila EBV infekcija, ali razvoj vakcina protiv Epštajn-Barovog virusa mogao bi da ima važnu ulogu u borbi protiv MS. Vakcina protiv EBV-a ili razvoj antivirusnih lekova specifičnih za EBV mogli bi na kraju da spreče ili izleče MS“, objasnio je dr Ašerio.
Izvor: independent.co.uk