Šta je hipoterapija?

Hipoterapija je vrsta fizikalne terapije, koja uključuje tretman jahanja konja. Hipoterapija može da donese korisne rezultate u okviru programa terapije usmerene na senzorni, neuromotorički i kognitivni sistem. Ova terapija utiče na različite delove tela, uključujući centralni nervni sistem (CNS), što znači da može da bude efikasna za osobe koje imaju MS.

Ne primenjuje se samostalno, već je često u kombinaciji sa drugim pristupima, kao što je terapija kod logopeda ili radna terapija, kako bi se ostvarili konkretni ciljevi terapije. Cilj ove terapije je da poboljša mentalno i fizičko zdravlje osobe, koja joj se podvrgava.

Kako funkcioniše hipoterapija?

Hipoterapija je i dalje relativno nova tehnika alternativne terapije, ali istraživanja pokazuju da su njeni rezultati često pozitivni. Na primer, jedno istraživanje u Nemačkoj iz 2017.  godine je otkrilo da, pored standardne nege, ova terapija donosi značajne prednosti za osobe sa MS tako što: poboljšava ravnotežu, smanjuje umor, smanjuje spasticitet i poboljšava kvalitet života.

Jedna studija u Sjedinjenim Državama iz 2015. godine je takođe pokazala da hipoterapija može da pomogne osobama sa MS, da obrade impulse koji imaju ulogu u ravnoteži i hodanju. Na ovaj način se poboljšava sposobnost održavanja kontrolisanog i uspravnog držanja.

Pored toga, istraživači u jednoj studiji u Španiji iz 2019. godine su istakli prednosti hipoterapije za jačanje karličnog dna i ublažavanje depresije kod osoba sa MS.

I na kraju, jedna studija iz 2020. godine koja se nije bavila osobama koje imaju MS, a koja je ustanovila da vreme provedeno u prirodi može da poboljša kvalitet života. Ovo istraživanje govori da više vremena provedenog u povezivanju sa prirodom dovodi do višeg stepena sreće, pozitivnih emocija i zadovoljstva životom. Hipoterapija omogućava ljudima da idu na fizikalnu terapiju i da se u isto vreme povežu sa prirodom.

Kako ova terapija funkcioniše?

Hipoterapija koristi kretanje konja da bi pomogla osobi da radi na dostizanju određenih ciljeva. Kretanja životinje podsećaju na ljudski korak i pružaju čak 2.500 neuromotoričkih nadražaja tokom terapije u trajanju od 25 minuta. Zahvaljujući tome, ova terapija može da poboljša ravnotežu, pokretljivost i držanje.

Tokom hipoterapije, osoba sedi na konju i prepušta terapeutu da ih vodi. Hipoterapija ne služi da se nauči jahanje konja, iako registrovani instruktor jahanja može da prisustvuje terapiji.

Kombinacija prirodnog okruženja u saradnji između čoveka i životinje, može da donese pozitivne fizičke i mentalne prednosti. Hipoterapija može da smanji napetost, umor i stres, kao i da poboljša kvalitet života i osećaj dobrobiti.

Trenutno ne postoji lek za izlečenje MS, ali terapije mogu da ublaže simptome i utiču na tok bolesti. Opcije se kreću od propisanih lekova, kao što su imunomodulatorni i antiupalni lekovi, potom monoklonska antitela do dopunskih i alternativnih terapija, poput hipoterapije.

MS je nepredvidiva, hronična bolest koja se najčešće javlja između 20. i 40. godine života. Međutim, do dijagnoze može da dođe u bilo kojoj životnoj dobi. Ne postoji lek za izlečenje MS, ali alternativne terapije, kao što je hipoterapija, mogu da ublaže neke od simptoma. Koraci i pokreti konja stvaraju jednu vrstu fizikalne terapije, tako što nadražuju senzorni i fizički sistem u telu.

Izvor: MS and horseback riding therapy: What to know (medicalnewstoday.com

OSTAVI PORUKU

Please enter your comment!
Please enter your name here