Multipla skleroza (MS) može da se pojavi u bilo kom životnom dobu, ali obično se pojavljuje između 20. i 40. godine života i češća je kod žena nego kod muškaraca. Žene sa MS-om zabrinute su jer često misle da bolest može da bude prepreka da zasnuju porodicu i ostanu u drugom stanju. Međutim, lekari ističu da razloga za brigu ne treba da imaju jer žene sa MS-om mogu da imaju urednu trudnoću i porođaj, baš kao i žene koje nemaju ovu bolest.
Ipak, buduće mame koje imaju MS pre trudnoće treba dobro se informišu, kako bi tokom drugog stanja mogle da uživaju i opuste se.
Stvari koje treba da znate pre trudnoće
Pre nego što zatrudnite, razgovarajte sa lekarom i iznesite svoje planove. Neki lekovi nisu bezbedni da se uzimaju tokom drugog stanja, a pojedine je potrebno da prestanete da pijete bar mesec dana pre nego što počnete da „radite na bebi“. Najbolje bi bilo da zatrudnite u mirnoj, stabilnoj i dobro kontrolisanoj fazi bolesti.
Takođe, ako mesecima bezuspešno pokušavate da ostanete u drugom stanju, ne očajavajte jer to je problem sa kojim se suočavaju i osobe koje nemaju MS. Izračunajte kad su vam plodni dani jer dobro poznavanje vlastitog menstrualnog ciklusa poboljšava šanse za začeće.
Šta da očekujete za vreme drugog stanja?
Tokom drugog stanja očekujte olakšanje jer trudnoća prirodno štiti mnoge žene sa MS-om od novih relapsa, posebno nakon prva tri meseca. Za vreme trećeg trimestra trudnoće učestalost relapse može da bude i do 70 odsto manja kad se poredi s periodom pre trudnoće. Zato uživajte, zdravo se hranite i dosta odmarajte.
Pripazite samo na infekcije urinarnog trakta jer su češće kod trudnica sa MS-om. Takođe, možda ćete imati problem sa opstipacijom, ali to je jedna od tegoba koja se u trudnoći javlja kod većine trudnica. Kako vaša trudnoća bude odmicala, možda će vam biti teže da održavate ravnotežu. U tom slučaju koristite štap ili neko drugo pomagalo koje će vam olakšati kretanje.
MS ne utiče na težinu porođaja i za većinu žena sa MS-om vaginalni porođaj je pogodan. Takođe, uključivanje tzv. epiduralne anestezije bezbedno je za trudnice sa MS-om.
Kad beba dođe kući
Tad počinje uživanje u roditeljskim danima, a da biste sebi olakšali, bilo bi dobro da imate pomoć i podršku partnera i porodice. To je bitno, pre svega zbog toga što u prvih devet meseci nakon porođaja oko 40 odsto žena sa MS-om ima recidiv.
Ukoliko ste imali česte napade pre trudnoće, velika je verovatnoća da ćete ih imati i nakon porođaja. U tom slučaju konsultujte se sa lekarom i posavetujte se o tome da li da odmah počnete da uzimate lek.
Kad je reč o dojenju, to je najbolja prirodna ishrana za bebu. Osim toga, dojenje može biti dobro i za vas. Pojedine studije pokazale su da dojenje može da odloži relaps MS-a i postoji sve više dokaza koji ukazuju na povoljan efekat dojenja za žene sa MS-om.
Ako pak zbog svog stanja, morate da počnete da uzimate lekove, a da prestanete da dojite, nemojte da osećate krivicu zbog toga. Imajte na umu da je vašem detetu važno da ima mamu koja može da brine o njemu i sebi.
Nakon porođaja moguće su i česte promene raspoloženja, kroz koje prolazi dosta žena. Ako primetite bilo koji simptom, poput osećaja tuge ili beznađa, potražite savet lekara ili psihologa. Ne zanemarujte svoja osećanja i ne stidite se da potražite stručnu pomoć na vreme.
Rezime
Žene sa MS-om koje planiraju trudnoću treba ohrabriti jer dugoročno trudnoća ne utiče na to kako se razvija nečija MS. Sa njima treba aktivno razgovarati o planiranoj trudnoći i svim izazovima koji mogu nastupiti nakon porođaja. Takođe, važno je da žene imaju MS pod kontrolom pre nego što zatrudne i nema dokaza da MS utiče na plodnost.
Izvor: webmd.com